Często laboratorium kojarzy nam się z samą diagnostyką, czy analizą dostarczanych próbek (krwi, moczu, kału).
Jednak nie tylko diagności zajmują się takimi analizami, głębsze analizy próbek, np. sekwencjonowanie DNA wcześniej pobrane przykładowo w formie wymazu wykonują biotechnolodzy.
Aby zrozumieć zakres analiz w laboratoriach. Należy najpierw podzielić same laboratoria, gdyż laboratorium badawcze będzie różnić się od tych przemysłowych.
Oto nasza lista 10 typów laboratoriów:
Laboratoria mikrobiologiczne – badają mikroorganizmy, takie jak bakterie, wirusy, grzyby. Wykonywane są w nich badania: jałowości, czystości mikrobiologicznej. Często występują w firmach produkcyjnych przemysłu spożywczego, gdyż pozwalają sprawdzić obecność patogenów w produktach ( w tym przypadku ważne są badania na wykrycie Sallmonelli). Również takie laboratoria mają swoje miejsce w przemyśle kosmetycznym, aby sprawdzić obecność mikroorganizmów w surowcach kosmetycznych czy w trakcie procesu produkcji. Analogicznie w firmach farmaceutycznych laboratoria mikrobiologiczne sprawdzają czystość w trakcie procesu produkcji leków i na produktach gotowych.
Laboratoria diagnostyczne – specjalizują się w analizach materiału biologicznego takiego jak krew, mocz czy kał. Również mogą być tam wykonywane badania obrazowe czy testy genetyczne. Mają na celu monitorowanie stanu zdrowia pacjenta, najczęściej występują w szpitalach, ale również występują w zewnętrznych placówkach
Laboratoria badawcze – biotechnologiczne, w jednostkach naukowych, instytutach badawczych. Mogą zajmować się szerokim spektrum badań, w szczególności genetycznych,w które wchodzi sekwencjonowanie DNA jak i również mogą zajmować się inżynierią genetyczną czy badaniami z zakresu immunologii(analiza i detekcja białek, cytokin). Mogą prowadzić badania nad terapiami genowymi, szczepionkami jak również lekami biologicznymi.
Laboratoria zajmujące się kontrolą jakości – w nich przeprowadza się testy jakościowe i analizy, które pomagają w kontroli zgodności z normami, standardami branżowymi, wymaganiami klientów oraz identyfikacją i eliminacją problemów z zakresu jakości. Laboratoria zajmujące się badaniami środowiskowymi – analiza jakości wody, powietrza czy gleby pod kontem zanieczyszczeń czy uprawy.
Laboratoria kryminalistyczne – prowadzą analizę śladów biologicznych, zajmują się toksykologią i przede wszystkim wykonują analizę DNA (analizę STR – krótkich powtórzeń nukleotydowych w genomie czy polimorfizmu SNP – badanie pojedynczych różnic w nukleotydach w obrębie genomu).
Laboratoria fizyczne – zajmują się badaniami związanymi ze zjawiskami fizycznymi. Zazwyczaj są to badania obejmujące fizykę ciała stałego lub materiałową.
Laboratoria chemiczne – zajmują się badaniem różnych związków chemicznych, robią chemiczne analizy, moga tworzyć nowe związki chemiczne dla przemysłu.
Laboratoria pomiarowe – zajmują się pomiarami, mogą do nich należeć pomiary optyczno-wizyjne, chropowatości i twardości. Odbywa się w nich także wzorcowanie przyrządów pomiarowych oraz walidacja i opracowywanie procedur pomiarowych.
Laboratoria syntetyczne – tam naukowcy zajmują się głównie badaniem syntezy wszelkich związków chemicznych, na porządku dziennym jest tam nieprzerwany przepływ narzędzi i pracowników.