Czy wiesz, że dziedziny w biotechnologii mają swoje kolory ?
Biotechnologia ma za zadanie łączyć różne naukowe dziedziny takie jak: genetyka, biologia komórki, mikrobiologia, chemia, immunologia, bioinformatyka i wiele innych a także w związku z tym badania genetyczne, mikrobiologiczne i inne, aby móc wykorzystać produkty i procesy biologiczne na skale przemysłową i nie tylko. Warto pamiętać, se wybierając ten kierunek, najlepiej wiedzieć w której dziedzinie (oprócz czarnej) chciałoby się pracować. Również oprócz samej biologii, trzeba zwrócić uwagę na matematykę oraz chemię, gdyż miga być one przydatne na studiach czy później w pracy. Znajomość literatury naukowej, która często jest w języku angielskim tez jest bardzo ważna. Sama biotechnologia to tak mocno zróżnicowane pojęcie, że znalazło swój podział na kolory.
Kolor zielony – odpowiada za wszystko agro, zajmuje się aspektami związanymi z rolnictwem, produkcją roślin oraz wykorzystaniem inżynierii genetycznej w tych dziedzinach.
Kolor biały – ma zastosowanie w produkcji przemysłowej, które są przyjazne dla środowiska. Wykorzystuje mikroorganizmy do produkcji nowych materiałów,np. W przemyśle mleczarskim.
Kolor czerwony – biotechnologia medyczna związana z przemysłem farmaceutycznym oraz genetyką. Wchodzi w procesy stworzenia leków, szczepionek, analiz genomu (sekwencjonowania) oraz wszelkim procesów związanych z materiałem genetycznym.
Brązowa biotechnologia – obejmuje pustynne obszary. Zajmuje się gatunkami zdolnymi do przetrwania w suchych warunkach środowiska.
Żółta biotechnologia – zajmuje się produkcją produktów spożywczych.
Niebieska biotechnologia – zajmuje się wodami, czystością akwenów.
Czarna biotechnologia – związana z zagadnieniami takimi jak bioterroryzm, zagrożenia biologiczne, które maja być w założeniu śmiertelne – broń biologiczna.
Fioletowa biotechnologia – odnosi się do aspektów prawnych, regulacji legislacyjnych związanych z publikacjami, patentami, własnością intelektualną. Można tu przypisać prace przy projektach naukowych jako Project Manager.
Złota biotechnologia związana jest z technologia a konkretniej bioinformatyką, bazami danych.